امید منتظری

دستگیری اعضای نشریه آنلاین سرپیچ به دنبال محاکمه امید منتظری

Posted in خبرها by کاربر on فوریه 6, 2010

[کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران]

دستگیری زنجیره ای افراد مرتبط با امید منتظری که چهارروزقبل تلویزیون دولتی ایران دادگاه نمایشی ومحاکمه وی را نشان داد با دستگیری چهارشنبه شب یاشاردارالشفا، مازیار سمیعی و بهار تراکمه ادامه یافت. پیش از این مازیا سمیعی نیز دستگیرشده بود.

عصر روز عاشورا ماموران امنیتی به منزل امید منتظری رفته، و در غیاب امید، مادر وی (مهین فهیمی) و  مهمانان ایشان را دستگیر کردند. ماموران لباس شخصی احضاریه ای برای امید به صاحب خانه می دهند و فردای آن روز امید شخصا به دادگاه می رود و اورا از همانجا دستگیر کرده به اوین می برند. یکی از این مهمانان اردوان تراکمه دوست امید منتظری بود.

بعد از پخش جلسه اعترافات امید منتظری، نیمه شب روز گذشته، پنج مامور لباس شخصی به منزل مازیار سمیعی رفته، کیس کامپیوتر، یاداشت های شخصی و کتاب های اورا همراه با خود مازیار به محل نامعلومی منتقل می کنند. همزمان یاشار دارالشفا نیز در منزل خود به شکل مشابهی دستگیر می شود. بهار تراکمه، خواهر اردوان تراکمه – که در روز عاشورا در منزل دستگیر شده بود- نیز دیشب در منزل خود بازداشت می شود.  ماموران امنیتی روز گذشته به منزل آیدین اخوان هم مراجعه می کنند، اما وی در منزل نبوده است.

چهار روز پیش تلویزیون جمهوری اسلامی دادگاهی نمایشی از محاکمه امید منتظری را نشان می دهد که در آن امید اذعان می کند که شغلش روزنامه نگاری بود و هدفی جز فعالیت فرهنگی ندارد. در بخشی از اعترافات امید به نشریه الکترونیکی سرپیچ اشاره می شود. این نشریه آن لاین – که در حال حاضر هاست و دامین آن پاک شده است- به انتشار مجموعه ای از   مقالات و گزارش ها و ترجمه هایی  در باب فرهنگ و مسایل روز ایران که گروهی از دانشجویان جوان در آن مشغول به گرد آوری مطالب بودند می پرداخت.

شماره اول سرپیچ  المپیک نام داشت که در آن به نقد فرهنگ و سیاست های ضد ورزشی المپیک می پردازد. شماره شش و آخر این نشریه آن لاین «شاه رفت » نام دارد که مجموعه یادداشت هایی است که به انقلاب ۵۷  ایران و نقد شاه می پردازد. شایان ذکر است که مازیار سمیعی، یاشار دارالشفا و اردوان تراکمه  در سایت  سرپیچ ، یادداشت و مصاحبه هایی داشته اند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: