امید منتظری

گوش بچسبان!می شنوی؟

Posted in یادداشت های دیگران by کاربر on فوریه 9, 2010

 چهل و پنج روز است از سلول کوچکی در بند209 ، صدای نجوا می آید.هر شب زنی تا صبح حرف می زند و زمزمه می کند،در و دیوار را لمس می کند،پتوهای زمخت را دست می کشد و چنان عاشقانه به چهاردیواری سبز رنگ سلولش می نگرد که هیچ گاه و در هیچ زمانی کسی این گونه عاشقانه نگاهش نکرده است.گوش بچسبان!می شنوی؟

دارد از قد کشیدن شکوفه می گوید،از اولین لبخند امید،از شیطنت های بچه ها در سال های مدرسه،از زلزله ای که بم را لرزاند،از پدر بزرگ که رفت،از سهراب که پرپر شدو از امید که جایی در همین حوالی نفس می کشد.دوباره گوش کن!صدای مهین است که بعد از بیست سال در هوایی نفس می کشد که همسرش نفس های آخر را کشیده است.

مفهومش را می فهمی؟دارد بار بیست سال تنهایی را زمین می گذارد،دارد با حمید دوباره بچه ها را از نو بزرگ می کند،دارد امید را می نشاند روی پاهای حمید،دارد شکوفه را با پدر به مدرسه می فرستد،دارد دست های مهربان پدر بزرگ را،می گذارد در دست های پسری که بیست سال از او دور بوده است،دارد بم را دوباره به لبخند مهمان می کند. اگر مفهومش را می فهمی،بیهوده صدایش نکن.برگه های بازجویی را از جلویش جمع کن،چشم بند را از چشمانش بردار،و بگذار پر بکشد در هوایی که بیست سال است در این سلول ها حبس شده است.

اگر فیلم دادگاه امید را گذاشته ای،صدایش را قطع کن،امید با چشم هایش حرف می زند،حرف زدن با زبان ارزانی شما.بگذار مهین برای حمید از خطوط چهره ی امید بگوید،از عینکی که نشسته روی بینی اش ،از دست هایش که گاهی می لرزد و از قلبش که به اندازه ی تمام عالم بزرگ و مهربان است.دوباره گوش بچسبان!می شنوی؟

صدای مهین است.نمی ترسد،استوار است،حمید را تنگ در آغوش کشیده و از امید و آزادی می گوید.معنایش را می فهمی؟اگر می فهمی بلند شو،قفل ها را بشکن ،درهارا باز کن و بگذار مهین و حمید ،امیدشان را به روزهای پر شکوفه ی فردا هدیه کنند

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: