امید منتظری

به احترام مردانی که ایستاده بودند …

Posted in یادداشت های دیگران by کاربر on مارس 26, 2010

امیر یعقوبعلی

برو مرد بیدار اگر نیست کس

که دل با تو دارد ممان یک نفس

همه روزگارت به تلخی گذشت

شکر چند جویی در این تلخ دشت …؟


شب نشینی مان که می رفت ته بکشد باید لابلای وسایل همیشه آشفته ات فیلمی پیدا می کردیم برای دیدن. در واقع فیلمی برای ندیدن. با آن همه وسواس می گشتیم و فیلی پیدا می کردیم و می گذاشتیم صدای تلویزیون لالایی بشود و فیلم دیگری در ما آغاز شود …

حالا سه ماه است که این آسمان رفته است درست پشت آن میله ها و دارد از پشت ردیف دیوار های طولانی اوین، به ما دهن کجی می کند. یکی از همان فیلم ها را برای ما گذاشتند امید. دقت و وسواسی در ساخت فیلم نبود اما. کارگردان اش از سر پرکاری به تکراری ابلهانه افتاده بود؛ تلاش زیادی کرده بود تا تصاویر همه یک چیز را نشان بدهند؛ تصاویری کلیشه ای و پیوسته از پسرانی که همگی «اشتباهی» بوده اند. پر از گناه و گردن کج کرده و پشیمان … و در میان آن تصاویر یکی مزین شده بود به نام الف. میم؛ متهم پرونده ی سوم.

«قاضی» زل زده است به متهم پرونده سوم که ایستاده است و سخن می گوید. از همه چیز می گوید جز اشتباه و پشیمانی . از پدری می گوید که اعدام شده است و از مادری که او هم نه فقط این بار که پیش تر هم طعم زندان را چشیده است … و قاضی ناتوان از درک این موضوع است که تو چه چیزی را به رخ شان کشیده ای. تو از «تکرار» چیزها سخن گفتی امید. از اینکه اگر چه زندان و اعدام و … پیش تر هم بوده است، اما هستند هنوز کسانی، از تبار چشیدگان سختی ها حتی، که دوباره ایستاده باشند. تنها ایستاده باشند و سخن بگویند. می دانم که آن همه زحمت نکشیده بودند تا تو را ببرند روی آنتن، و بگذارند هر آنچه می خواهی بگویی … اصلا چه اهمیتی دارد که تو چه گفتی؟ که چه می خواستند بگویی؟ از تمام آن فیلم، که با ساعت ها کار تداریک  دیده بودندش، همه تنها شکوه مردانی را دیدند که ایستاده بودند، حتی اگر کمر به قتل خود بسته بودند و سخن در انکار خویش گفتند.

ما مردانی را دیدیم چون تو ، که ایستادند، و دروغ چرا؟ از آن روز فیلم دیگری در ما آغاز شده است …

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: